Patkányvizelet az élelemiszerek csomagolásán
Audie - Olvasói levelek 2010.04.20. 13:45
A multi áruházláncok raktáraiban, és olykor, magában az eladótérben is gyakori vendégek a patkányok... Nem felejtkezhetünk meg arról sem, hogy nem csak patkányok, hanem más rágcsálók is jelen vannak környezetünkben. S ezek a raktárak különösen alkalmasak számukra, hisz ezekben védett helyet találnak valamint a kiszóródott élelmiszerek biztosítják a kosztot is. De nem csak emlősök, hanem betévedt madarak például verebek, galambok is gyakran előfordulnak ott. Ezek ürüléke feltehetőleg szintén nem egészséges. ... Az áldozat egy vasárnap hajókirándulásra indult a barátaival és betett néhány dobozos üdítőt a hajó hűtőszekrényébe. Másnap, hétfőn kórházba kellett vinni és szerdán meghalt. A boncolás szerint a halál oka heveny leptospirosis volt. A fertőzést akkor kapta, amikor a hajón pohár nélkül, közvetlenül a dobozból itta meg az üdítőt. A konzervdobozokon patkányvizelet szennyezést és Leptospira kórokozót találtak a vizsgálat során. Az áldozat ivás előtt valószínűleg nem tisztította meg a doboz felső részét, és így jutottak a szervezetébe a megszáradt patkányvizeletben jelenlévő halálos kórokozók.
VESZÉLY!
PATKÁNYVIZELET AZ ÉLELMISZEREK CSOMAGOLÁSÁN
Mint az alábbi híradásból megtudhatjuk a patkányvizelet is fertőző. Az alábbi olvasói levélben írottak megdöbbentőek, de nem meglepőek.
A multi áruházláncok raktáraiban, és olykor, magában az eladótérben is gyakori vendégek a patkányok (ez utóbbit magam is tapasztaltam)., de arról már többízben is hallottuk korábban a dolgozóktól, hogy a raktárakban is elszaporodtak.
Ugyan helyeznek ki patkány mérget, ám ez hatékonytalan megoldásnak tűnik, hiszen ez az állapot ma is fennáll.
Az egyetlen amit javasolni lehet, hogy a konzervdobozokat még kinyitás előtt alaposan mossuk meg. Valamint a csomagolás fogdodása után az alapos kézmosás sem árt, nem csak a kosz, hanem az említett veszély okán is.
Nem felejtkezhetünk meg arról sem, hogy nem csak patkányok, hanem más rágcsálók is jelen vannak környezetünkben. S ezek a raktárak különösen alkalmasak számukra, hisz ezekben védett helyet találnak valamint a kiszóródott élelmiszerek biztosítják a kosztot is.
De nem csak emlősök, hanem betévedt madarak például verebek, galambok is gyakran előfordulnak ott. Ezek ürüléke feltehetőleg szintén nem egészséges.
Azonban mint ahogy más kellemetlenségekett, ezt a jelenséget is megszoktuk mostanra, s lassan már észre sem vesszük. Nem tudjuk a KÖJÁL és az ÁNTSZ vizsgálje-e ezt a problémát, de ha igen, akkor ennek a hatása még nem mutatkozott meg.
Audie Rácz Era
Íme a levél:
Egy abszurd halálesetet írnak le egy orvosi tájékoztató szakfolyóiratban (a Caducée c. közegészségügyi közlönyben).
Az áldozat egy vasárnap hajókirándulásra indult a barátaival és betett néhány dobozos üdítőt a hajó hűtőszekrényébe. Másnap, hétfőn kórházba kellett vinni és szerdán meghalt. A boncolás szerint a halál oka heveny leptospirosis volt.
A fertőzést akkor kapta, amikor a hajón pohár nélkül, közvetlenül a dobozból itta meg az üdítőt. A konzervdobozokon patkányvizelet szennyezést és Leptospira kórokozót találtak a vizsgálat során. Az áldozat ivás előtt valószínűleg nem tisztította meg a doboz felső részét, és így jutottak a szervezetébe a megszáradt patkányvizeletben jelenlévő halálos kórokozók.
A dobozos üdítőket és egyéb konzerveket gyakran olyan raktárakban tárolják, ahol elszaporodtak a rágcsálók, és általában mindenfajta tisztítás nélkül érkeznek az élelmiszerboltok polcaira.
Ha italt vagy ételt veszel konzervdobozban, mosd meg gondosan mosószeres vízzel, mielőtt a hűtőszekrénybe tennéd. Az INMETRO (Spanyolország) vizsgálatai szerint az üdítős dobozok fedele szennyezettebb, mint a nyilvános WC-k ülőkéi. Olyan mennyiségű baktériumot és csírát mutattak ki, ami mindenképpen indokolja, hogy vizes-mosószeres tisztítás nélkül ne tároljuk, érintsük ezeket a dobozokat!
Kérlek, küldd szét ezt az üzenetet minél több ismerősödnek!!!
Dr. habil. Toth, Mihaly
Professor Emeritus
Óbudai Egyetem
(jogelőd: BMF)
Alba Regia Egyetemi Központ
Székesfehérvár
|