Kutyusok a „színesfém tolvajok” áldozatai
SZM 2011.01.19. 16:45
A média beszámolt arról, hogy állatkínzó betörők garázdálkodnak a XXII. kerületben. A „színesfém tolvajok” a betörést 2-3 nappal megelőzően fagyálló folyadékkal mérgezték meg a házőrző kutyákat. Pár nap múlva, miután a kutyus elpusztul, kifosztják a házakat. ... Felmerül a kérdés, van-e védekezés az ilyen szándékos mérgezés ellen? Van. Azonban ez sem nyújt teljes biztonságot. Természetesen az élelem-megtagadás segíthet elkerülni az ilyen tragédiákat. Azonban a legtöbb gazdi nem tartja szükségesnek, tán eszébe sem jut, hogy kutyája elsajátítsa ezt az ismeretet, és készséget, és ha a kutyatulajdonos mégis tesz ez irányban lépéseket, arra már nem igen fordít gondot, a megszerzett tudást kutyájában rögzítse, illetve gyakorolja. Az élelem megtagadásnak különféle módjait lehet kombinálni is. Ez azonban a gazditól, a kezdeti lelkesedésen túl, elszánt és következetes nevelést, no és persze rendszeres emlékeztető gyakorlást is követel.
Kutyusok a „színesfém tolvajok” áldozatai
A média beszámolt arról, hogy állatkínzó betörők garázdálkodnak a XXII. kerületben. A „színesfém tolvajok” a betörést 2-3 nappal megelőzően fagyálló folyadékkal mérgezték meg a házőrző kutyákat. Pár nap múlva, miután a kutyus elpusztul, kifosztják a házakat.
December közepe óta Budapest XXII. kerületében tizenegy hasonló eset történt, a gazdák féltik a kutyáikat.
A környéken nem ez az egyetlen eset, a szomszéd utcában is fagyállót itattak egy kutyával. A rendőrök kihallgatták az egyik kutyatulajdonost, az ő kutyáját is megölték, majd pár nappal később betörtek hozzá.
|
Mivel a fagyálló folyadék rendkívül édes, a kutyák azt önmagában is megisszák, de arra is volt példa, hogy fagyállóba áztatott hússal vagy táppal mérgezték meg az ebeket. A fagyálló súlyos veseelégtelenséget okoz, az állatoknak akkor van esélyük a túlélésre, ha gazdájuk azonnal orvoshoz viszi őket.
Szabolcs Attila (Fidesz-KDNP) XXII. kerületi polgármester az MTI-nek kedden elmondta: nemcsak családi házakról szerelték le, hanem egy templomról is ellopták a réz ereszcsatornákat. Hozzátette: nemrégiben a rendőrség egy átvevő telepen nagyobb mennyiségben talált olyan ereszcsatornákat, amelyek a kerületből tűntek el. A polgármester több odafigyelést kért az emberektől, és úgy vélte, az jelentene igazi megoldást, ha a színesfém-felvásárlás állami monopóliummá válna.
A rendőrség lopás és állatkínzás gyanúja miatt nyomoz.
Az első esetet követő egy órán belül információgyűjtés során a XXII. kerületi rendőrök elfogtak, majd előállítottak egy hajléktalan férfit, aki ez idáig ismeretlen társaival megalapozottan gyanúsítható a bűncselekmény elkövetésével. A XXII. kerületi rendőrkapitányság vizsgálja az esetek közötti összefüggéseket is.
Hazánkban 1998 óta tiltja törvény az állatkínzást, amely 2004 májusától bűncselekménynek minősül és 3 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
Egy erdélyi kopó volt az egyetlen kutya, amelyik túlélte a mérgezést. Az orvos rögtön tudta, hogy fagyállót ivott, laborlelete ezt egyből kimutatta. Mivel erős állatról van szó, lehet, hogy túléli a történteket, de nem biztos. Az állatot december közepén mérgezték meg.
|
|
Felmerül a kérdés, van-e védekezés az ilyen szándékos mérgezés ellen? Van. Azonban ez sem nyújt teljes biztonságot.
Természetesen az élelem-megtagadás segíthet elkerülni az ilyen tragédiákat. Azonban a legtöbb gazdi nem tartja szükségesnek, tán eszébe sem jut, hogy kutyája elsajátítsa ezt az ismeretet, és készséget, és ha a kutyatulajdonos mégis tesz ez irányban lépéseket, arra már nem igen fordít gondot, a megszerzett tudást kutyájában rögzítse, illetve gyakorolja.
Az élelem megtagadásnak különféle módjait lehet kombinálni is. Ez azonban a gazditól, a kezdeti lelkesedésen túl, elszánt és következetes nevelést, no és persze rendszeres emlékeztető gyakorlást is követel.
|
Sokan azt hiszik, hogy elegendő, ha szeretik a kutyájukat. Azonban nem biztos, hogy jó, jókor, és hasznosan szeretik kedvencüket. S hogy ez mennyire így van, az nemcsak a sok neveletlen kutyus, de az ilyen szomorú tragédiák is bizonyítják.
Tehát nemcsak magunkra és egymásra, hanem a családhoz tartozó kedvenceinkre is jobban kell odafigyelnünk.
|
2011.01.19.
SZM
|