Elvonatkoztatás
SZ.M. 2011.02.27. 20:10
A kísérlet szerint a kutya (border collie) nemcsak az egyes játékokat képes megkülönböztetni a neve alapján (főnév), hanem a közneveket is értelmezni tudja, pl. a játék szó esetén tudja, hogy a játékok összességét kell érteni. Sőt ha olyan főnevet hallott, amit addig még nem tanítottak meg neki, következtetéssel képes volt arra, hogy a játékhalomban lévő új, eddig még meg nem mutatott játékkal azonosítsa az úk főnevet. Mintegy 1000 főnevet volt képes megjegyezni és azonosítani az adott tárggyal. Sőt amikor parancsot kapott, hogy melyik tárgyat válassza ki és vigye oda, akkor a főnevet és a kapott parancsot is együtt értelmezve hajtotta végre a feladatot. Azt tartják, hogy az egyik legokosabb kutyafajta a border collie, de feltételezhetjük, hogy más fajtájú kutyák is képesek hasonló teljesítményre.
Elvonatkoztatás
A kísérlet szerint a kutya (border collie) nemcsak az egyes játékokat képes megkülönböztetni a neve alapján (főnév), hanem a közneveket is értelmezni tudja, pl. a játék szó esetén tudja, hogy a játékok összességét kell érteni. Sőt ha olyan főnevet hallott, amit addig még nem tanítottak meg neki, következtetéssel képes volt arra, hogy a játékhalomban lévő új, eddig még meg nem mutatott játékkal azonosítsa az úk főnevet. Mintegy 1000 főnevet volt képes megjegyezni és azonosítani az adott tárggyal. Sőt amikor parancsot kapott, hogy melyik tárgyat válassza ki és vigye oda, akkor a főnevet és a kapott parancsot is együtt értelmezve hajtotta végre a feladatot. Azt tartják, hogy az egyik legokosabb kutyafajta a border collie, de feltételezhetjük, hogy más fajtájú kutyák is képesek hasonló teljesítményre. |
|
Négy kísérletben vizsgáltuk, hogy egy border collie (Chaser), hogy mennyire fogékony a nyelvi befogadó készsége.
1. kísérlet bebizonyította, hogy Chaser nemcsak megtanult de emlékezetében meg is tartott, 1022 főnevet azaz a tárgyak elnevezését, az intenzív képzés 3 éve alatt,
2. kísérletben véletlenszerűen 3 főnév és 3 parancs pár kombinációját mutatták meg neki, és ő bizonyíthatóan megértette ezeket, felismerve a főnevek és a parancsok külön jelentését.
Chaser megértette, hogy az elnevezések mely tárgyakra utalnak tárgyakra, és ettől függetlenül azt is, hogy milyen magatartás irányul ezekre az objektumokra. Azaz a parancsokat is felismerte és azt is hogy melyik tárgyra vonatkoznak.
3. kísérlet bizonyította Chaser képes volt megtanulni három közös főnévvel képviselt kategóriákat. Chaser bizonyította, hogy meg tudja különböztetni a köznévvel jelzett több objektumot és az egyedi névvel jelzett egy objektumot is le tudja képezni.
4. A kísérlet bizonyította, hogy Chaser képes következtetés útján megtanulni szavakat – a már ismert tárgyak és neveik alapján az új tárgyat. Abból a tényből, hogy az eddig ismert tárgyak között az volt az egyetlen új tárgy.
|
Ezek a tanulmányok együtt azt mutatják, hogy Chaser képes megérteni, hogy a megtanult főnevek mire vonatkoznak. Ezt a képességet általában gyerekenek tulajdonítják, amely tartalmazza:
(a) a tudatosságot, hogy a szavak tárgyakra utalnak,
(b) a tudatosságot, hogy leképezze a szóbeli jelzés (parancs) mely tárgyra vonatkozik.
(c) a tudatosság, hogy a nevek egyedi tárgyat vagy tárgyak kategóriáját jelölnek, függetlenül, attól, hogy az utasítás mely tárgyra vonatkozott.
|
Kutatási eredmények
- A border collie megtanult és emlékezett 1022 játék nevére.
- Meg tudott különböztetni neveket és parancsokat
- Megtanulta, közös főneveket és az általuk képviselt kategóriákat.
- Következtetéssel megtanult szavakat, kizárással gondolkodva
- Bebizonyította, hogy megérti hogy a nevek mely tárgyra vonatkoznak.
|
|
A Behavioural Processes „Border collie comprehends object names as verbal referents” című cikke nyomán |
SZ. M.
|