Tavaszi tudnivalók a kutyás gazdáknak
EMM NKÖ 2011.03.18. 12:51
Na és a kanok? Az amúgy is tesztoszterontól fűtött domináns fickók, mindent megtennének azért, hogy az imádott nőstények közelébe kerüljenek. Én már láttam kaukázusit a két méteres kerítés tetején egyensúlyozni, csak azért, mert 3 házzal odébb egy fiatal tüzelő szuka járkált kihívóan az udvarban. Ugyan akkor a hím állatok között felerősödik a rangsor vita, képesek előásni a régi sérelmeket is. Így dolgoznak bennük a hormonok, és az ősi törvények, miszerint szaporodni, csak a legerősebb képes. Egyszóval felbolydul az egész kutyavilág, természetesen a gazdáikkal együtt. Ilyenkor az a fontos, hogy: megakadályozzuk a felesleges rangsorvitákat, fokozottan figyeljünk arra, hogy a kutyáink felügyelet nélkül ne kerülhessenek közterületre,és megakadályozzuk a nem kívánt szaporulatot. Ezért az állatokat büntetni, fenyíteni teljesen felesleges, ha eddig nem neveltük őket, ne most kezdjük el!Az eddigi nevelés és kiképzés egy részének most is működnie kell, természetesen, figyelembe véve azt, hogy a felfokozott hormonműködés negatív hatással van a magatartásukra.
EMM kutyás csoport: Tavaszi tudnivalók a kutyás gazdáknak
Amikor kutyánk viselkedése rossz irányba változik, amikor magatartása, közelít a „nehezen kezelhető” kategóriához, akkor elmondhatjuk itt a tüzelési időszak.
És a hormonok átveszik az irányítást.
Nemcsak a kanok élénkülnek fel szinte túlságosan, hanem a szukák is.
Az addig fegyelmezett kutya képes olyan dolgokat cselekedni, amit azelőtt sosem tett meg.
Gizi nevű keverék kutyánk a jóság mintaképe volt, ami nem csoda, németjuhász és szetter keverék lévén mindkét fajtának a nyugodtságát és jól képezhetőségét örökölte. Egészen a legutóbbi tüzeléséig, - 6 éves koráig. Az a kutya, aki önszántából soha életében nem lépett ki a kapun, vagy lépte át a telekhatárt, most a legelvetemültebb, Houdini féle szabadulóművész kutyákat megszégyenítő módon lógott át a kerítésen. Olyan kis helyen préselve át magát, ami az embernek szinte elképzelhetetlennek tűnt. Ám mégis megtörtént. Mire képesek hát a hormonok!
Na és a kanok? Az amúgy is tesztoszterontól fűtött domináns fickók, mindent megtennének azért, hogy az imádott nőstények közelébe kerüljenek. Én már láttam kaukázusit a két méteres kerítés tetején egyensúlyozni, csak azért, mert 3 házzal odébb egy fiatal tüzelő szuka járkált kihívóan az udvarban.
Ugyan akkor a hím állatok között felerősödik a rangsor vita, képesek előásni a régi sérelmeket is. Így dolgoznak bennük a hormonok, és az ősi törvények, miszerint szaporodni, csak a legerősebb képes.
Egyszóval felbolydul az egész kutyavilág, természetesen a gazdáikkal együtt.
Ilyenkor az a fontos, hogy:
1. megakadályozzuk a felesleges rangsorvitákat,
2. fokozottan figyeljünk arra, hogy a kutyáink felügyelet nélkül ne kerülhessenek közterületre.
3. és megakadályozzuk a nem kívánt szaporulatot.
Ezért az állatokat büntetni, fenyíteni teljesen felesleges, ha eddig nem neveltük őket, ne most kezdjük el!
Az eddigi nevelés és kiképzés egy részének most is működnie kell, természetesen, figyelembe véve azt, hogy a felfokozott hormonműködés negatív hatással van a magatartásukra.
Ha az állat nincsen ivartalanítva, ami azért hatásos módszer ezeknek az időszakos viselkedészavaroknak a megakadályozásához, akkor maximálisan figyelembe kell venni a fent leírt 3 pontot.
A legjobb az, ha megpróbáljuk, átvészelni ezt a kritikus időszakot úgy, hogy semmilyen baj ne történjen. Ne legyen szökés, sem erőszakos rangsor vita, sem felesleges szaporulat.
A tüzelő szukákat megfelelően szeparáljuk el. Ne vigyük sétálni, a megszokott helyekre és kutyatársaságba. Igyekezzünk olyan helyet választani a napi sétákhoz ahol, és amikor nem igen járnak más ebek.
A kan kutyákat pedig ne hagyjuk, hogy a tüzelő szukákat zaklassák, erre az időre kerüljük a „kutya barátnők ” társaságát.
A tüzelési időszak általában 3 hétig tart, egyes szukáknál akár 4 hétig is.
Meg kell itt említenünk a rejtett tüzelés fogalmát is, ami nagyon kevés vérzéssel jár, viszont fogamzó képes lehet az állat. Ezt elsősorban a kanok viselkedéséről lehet felismerni, s ha ez megtörtént a kutyás illemtan szabályai szerint a szukát el kell különíteni a társaságtól.
Mindazon által, az évi két tüzelési időszak nem jelenthet a kutyás életében akkora problémát, hogy ez hosszú távon akadályozza örömünket a kutyáinkkal való együttlétben.
EMM - Nemzeti Kutyás Őrség
|